Населението на България е намаляло с поне 600 хил. души за последните десет години. Това показват междинните данни на Националния статистически институт (НСИ) за броя на преброените при сегашната кампания. Тя започна на 1 февруари и завърши вчера.
Последните данни на НСИ са при 90% преброени от регистрираните граждани и те са се оказали 6.7 млн. души. При предишното преброяване през 2001 г. цялото население е било 7.9 млн. души. Така тази година населението би трябвало да е около 7.3 млн. и оттам идва разликата от 600 хил. души. По-актуални данни за броя на населението ще бъдат оповестени следващата седмица, тъй като до петък преброителите имат време да предадат всички попълнени въпросници, таблици, списъци. Анкетьорите, наети от НСИ, са преброили над 3.6 млн. души. Останалите 3.1 млн. българи са се "описали" по време на онлайн кампанията, която беше през първите десет дни на февруари. Институтът ще спести 3-4 млн. лв. разходи заради многото предпочели да попълнят анкетните карти чрез интернет. Тези спестявания идват от заплащането на преброителите, които вземат по 1.40 лв. на човек и по 30 стотинки на сграда. Средства ще се спестят и от обработката на данните, тъй като постъпилата онлайн информация вече е въведена в базата на НСИ, докато тази от хартиените карти ще се попълва тепърва на ръка. Общият бюджет на преброяването е 28 млн. лв., от които 19 млн. лв. са предвидени за заплащане на анкетьорите. Население при преброени 90% от регистрираните граждани Област - население - София - 1 183 535 - Пловдив - 625 835 - Варна - 445 637 - Бургас - 376 950 - Стара Загора - 303 873 - Благоевград - 291 658 - Плевен - 249 834 - Пазарджик - 236 422 - Велико Търново - 233 491 - Софийска - 230 873 - Русе - 224 439 - Хасково - 223 078 - Враца - 175 849 - Добрич - 171 994 - Сливен - 167 103 - Шумен - 167 026 - Кърджали - 133 107 - Монтана - 131 929 - Ловеч - 130 224 - Кюстендил - 128 962 източник : dnevnik.bg
0 Comments
На въпроса стабилен е ли лева можем да отговорим по два начини - и да, и не. Най-правилно би било да кажем - зависи. Зависи с коя друга валута го сравняваме.Да, левът е много по-стабилен отколкото онзи лев в началото или края на 90-те години. Валутният борд ни пази от външни влияния и благодарение на него валутата ни не се обезцени. Банковата система не се срина (така както стана в други страни) и дори остана сравнително стабилна в сравнение с другите страни от Централна и източна Европа. Това се оценява и от много голяма част от българите, които в наскоро излязло изследване казват, че имат много голямо доверие в българската валута - лева. Дори толкова голямо доверие, че не искат подмяната му с еврото. Тук може би влияние за това твърдение оказват кризите в съседна Гърция и Ирландия, но на всички трябва да е ясно, че проблемът не е в еврото, а в конкретната политика на отделните страни - когато държавата харчи като обезумяла (Гърция) или банковия сектор си повярва прекалено много (Ирландия), дори и някаква извънземна валута да има, тя няма да може да спаси тези страни.Повече ли е стабилен лева от еврото? Отговорът може да го потърсим на "пазара" - тоест да видим колко струва стоката "лев" и стоката "евро". Колкото по-рискова е една стока, толкова по-скъпо ще струва тя. Ако влезете в която и да е банка ще видите, че те "продават"(заемат) стоката лев по-скъпо отколкото стоката евро. Тоест въпреки, че еврозоната е в криза, доверието в еврото все още е (доста) по-голямо отколкото в лева. Цифрите го доказват. А и никой не е чул някой немец, грък, португалец или някои друг да е тръгнал да подменя своите спеставания в евро и да купува левове.
източник : Калоян Колев http://www.economicarticles.eu/ Българският северозападен район е най-беден в Европейския съюз с 28 на сто от средния за ЕС брутен вътрешен продукт (БВП) на човек, а най-богати са хората в централната градска част на Лондон, с 343 процента от средния БВП на човек в ЕС. Това показват данни на Евростат за 2008 година, публикувани в сайта на европейската статистическа служба. ![]()
Ефектът от резкия скок в цената на петрола през последния месец, предизвикан от протестите в арабските страни, се пренесе и в България. Само за няколко седмици горивата по бензиностанциите скочиха с около 10 стотинки на литър, а от началото на годината средното поскъпване е с 20-30 ст., или около 10%. Така литър от най-масовия бензин А 95 се продава на дребно за около 2.40, а дизелът за 2.50 лв. (снимката е от днес). По-високият клас горива пък прехвърлят 2.60 лв. Това са най-скъпите нива за последните две години. Те вече се доближават до рекордите през лятото на 2008 г., когато литър дизел гонеше 2.70 лв., а бензинът премина 2.50 лева при цена на нефта от 147 долара. Днес негативните тенденции на световните пазари се задълбочиха и петролът брент удари за кратко 119 долара за барел, след което се успокои до около 115 долара. Скъпите горива в момента влияят най-силно върху транспорта и земеделието в България, тъй като са сред основните им консумативи. Това вече е накарало някои компании да увеличат цените на стоките и услугите си, а други предстои да го направят, показа проучване на "Дневник". Икономистите засега не са притеснени за някаква по-сериозна инфлационна вълна. Според тях петролният шок ще е временен, след което ще има затишие. Все пак, ако той продължи, рискът е да ускори инфлацията, което пък ще свие допълнително потреблението и така ще се забави възстановяването на икономиката, коментираха анализаторите. В четвъртък пазарите леко се успокоиха, след като Саудитска Арабия предложи на големите световни рафинерии да компенсира по-ниските доставки от Либия. При основен сценарий за скорошно стабилизиране на ситуацията в Либия или при заместването й като доставчик на нефт на европейския пазар повечето икономисти прогнозират, че средногодишната цена на петрола ще е под 120 долара за барел. Експерти на Дойче банк изчислиха, че глобалната икономика би спряла да расте, ако петролът достигне 190 долара за барел. "Аз по слухове не работя, "ако" – думата не съществува при мен. Не е моя работа да коментирам всеки слух и активни мероприятия, които се провеждат" - така премиерът Бойко Борисов коментира последните данни, изнесени от в. "Галерия" вчера за имотното състояние на вътрешния министър Цветан Цветанов и по-конкретно на неговите тъст и тъща в ефира на БиТиВи. С тези думи Борисов отговори на въпрос дали ако съмненията срещу Цветанов се окажат основателни, той ще преразгледа отношението си към него.
Неколкократно Борисов напомни, че по-късно днес шефът на Националната агенция по приходите (НАП) Красимир Стефанов ще представи доклада с резултатите от проверката на имотите на Цветанов, който бил около 200 страници. По думите му Цветанов само помолил да се заличат личните му данни и документът да бъде предоставен на медиите. На два пъти по повод проверката премиерът изтъкна, че Стефанов е назначен от предишното правителство. Относно взрива пред близкия до бившата барета Алексей Петров в. "Галерия" Борисов каза: "Явно четиримата еврокомисари са били цел да бъдат информирани за този вестник с този епизодичен взрив". В деня на инцидента и на следващия в България на посещение дойдоха общо четирима еврокомисари, единият от които комисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом. Борисов уточни, че не води война с Алексей Петров и разясни думите си, че в конфликта между Цветанов и Петров винаги има трети – такава била българската поговорка, а можело да става дума и за партия, не само за отделен човек. По повод случващото се в Либия и евакуацията на българите от там министър-председателят посочи, че щабът работи денонощно и се спасяват не само българи. Той използва случая да припомни процеса срещу българските медици там: "Отнехме всички титли на Кадафи, това е рекет, което Либи, Кадафи пред очите на международната общност направи с медицинските сестри – спасяването струва над 130 млн. щатски долара без лихвите, които той открадна". Уволнението за няколко часа на шефа на "Техноекспортстрой" Борисов обясни отново с това, че и двете страни са се престарали. Вчера той първо го обвини, че с изпращането на самолет от държавната компания си е правил пиар, но по-късно го възстанови, след като разбра., че е бил непрекъснато във връзка със министър Плевнелиев. По темата за присъединяването към Шенген Борисов каза, че при вчерашното посещение на председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой в София той ясно е изразил подкрепата си за присъединяването на България. Цветан Цветанов, който е в Брюксел за среща на вътрешните министри от ЕС, го информирал късно снощи, че вече е променено отношението на Германия и други страни. Първи блокираха членството на България Германия и Франция през декември миналата година. Впоследствие и други държави-членки изразиха резервите си към Българи я и Румъния. Борисов отказа да коментира информация в медиите, че лидерът на ДПС Ахмед Доган се е срещал с бившия премиер Симеон Сакскобургготски и е разговарял с него да се кандидатира за президент. ВСС накара градския прокурор на София Николай Кокинов да оттегли предложенията си за награждаване на обвинителите, работили по делата срещу Александър Томов и Мария Мургина.
Преди два дни четирима обвинители от Софийската градска прокуратура бяха предложени за награждаване със служебна благодарност и грамота заради присъдите по делата срещу Александър Томов и бившия шеф на приходната агенция Мария Мургина. Зам. градският прокурор Божидар Джамбазов изработи обвинението срещу Томов, като в делото се включваше и колегата му Роман Василев. Процесът завърши с присъда от 9 години затвор за Томов. Василев също е предложен за грамота, въпреки че още се води наказан заради репликата при задържането на бившия министър Николай Цонев: "Като всеки абсолютен престъпник - на колене!" Наказанието му ще изтече през май. За грамота са предложени и Маргарита Немска и Нели Златкова заради работата им по делото срещу Мария Мургина, която беше осъдена на 4 години затвор. Първа въпроса на днешното заседание на съдебния съвет повдигна Капка Костова: "Не разбирам каква е причината за поощряване на тези прокурори, каква работа са свършили извън регулярната за всички магистрати?", попита тя. След това коментира и конкретно предложението за Роман Василев: "Намирам, че няколко месеца, след като беше наказан за доста укорими действия, не изглежда добре да се обсъжда неговото поощряване." Главният прокурор Борис Велчев заяви, че не е съгласен с тезата, че който е наказан за едно, не може да бъде награден за друго. "Но в същото време споделям съображенията на Капка Костова. Разбирам градския прокурор, който иска да поощри усилията за осъдителни присъди, но си мисля, че те първо трябва да влязат в сила", заяви Велчев. Председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев пък попита: "Какво да правим тогава със съдиите, които са постановили една присъда - и тях ли да поощряваме?". Той препоръча на градския прокурор Кокинов, като се оглежда за хора за поощрение, да не се фокусира само върху обвинителите, които работят по делата от обществен интерес, а и върху останалите, които движат хиляди преписки извън медийното внимание. Така накрая съветът излезе с решение Кокинов да оттегли предложението си за награждаване на Джамбазов, Василев, Немска и Златкова и ако все още настоява, да го внесе с по-ясни и пълни мотиви. dnevnik.bg Колосален хаос с новите спецсъдилища и прокуратури прогнозира днес главният прокурор Борис Велчев пред Висшия съдебен съвет (ВСС). Мотивът му е, че още през август всички дела за организирана престъпност ще се изсипят в София, както и това, че новите спецсъд и прокуратура трябва да гледат по 1100 дела годишно.
"Това ще бъде огромна бройка и се боя, че ако не се вземат мерки за ограничаването на компетентността на специализирания съд, ще забавим тези дела, с които компромис не трябва да се прави и вместо да изпишем вежди, ще извадим очи", заяви Велчев. Той допълни освен това, че неяснотата с новите съдебни институции е пълна и поради факта, че все още не е ясно къде ще работят те. "Няма нито сграда, камо ли пък да са осигурени кабинети, съдебни зали и всички условия за работата на съд и прокуратура", каза главният прокурор. Той постави въпроса и за това, че по всички тези 1100 дела има много задържани и всички те трябва да бъдат доведени в арестите в София, а това е невъзможно. "Какво ще направим сега - в спецсъда ще работят при лоши условия малко на брой, немотивирани и претоварени магистрати", заяви още главният прокурор. Затова Велчев предложи създаването на специализираните съдилища и прокуратури да бъде отложено от август за 1 януари 2012 г. "Трябва да има отпуснат бюджет, какъвто още няма, и трябва законодателно да се преосмисли дали този бутиков по замисъла си съд може да гледа 1100 дела". Подкрепи го и председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лазар Груев, който заяви, "че са необходими ясни изчисления колко ще струват спецсъдилищата и прокуратурите на данъкоплатците. Тезата, че не може тези институции да поемат над 1000 дела, застъпи и председателят на Върховния административен съд (ВАС) Георги Колев. "Дори наполовина да падне бройката – делата да са 300-400, е невъзможно да се иска бързо и ефективно правораздаване, с каквато цел бяха създадени тези съдилища", заяви той. Въпреки това по предложение на повечето от членовете на ВСС бяха гласувани общо 53 магистратски бройки в новите структури: по 11 съдии в първоинстанционния и апелативния съд, 13 прокурори и 9 следователи в първоинстанционната прокуратура и 9 прокурори в апелативната. Това беше наравевно с уговорката, че щатът може да бъде увеличен по всяко време. Съветът обаче взе решение да поиска среща с председателите на правната и бюджетната комисия в парламента Искра Фидосова и Менда Стоянова. "Трябва да говорим с тях професионално, да знаем има ли сграда, която да побере спецсъдилищата и прокуратурите, колко зали, конвойни, оборудване са нужни, кога ще стане това, като още няма обявени обществени поръчки", заяви Велчев. Лазар Груев посочи, че ако не бъде отпуснат специален допълнителен бюджет за новите институции, цялата съдебна система ще изпадне в кризисна ситуация, защото те ще източат всички средства и от септември няма да има пари за заплати. Причината за това е, че грубите изчисления показват, че специализираните съдилища и прокуратури ще струват около 50 млн. лв. Членът на ВСС Георги Гатев обаче посочи, че не е ясно как ще се постигне разтоварване на спецсъда, за каквото ще се настоява пред парламента, тъй като статистиката на прокуратурата показва, че 819 от 1100-те дела, които ще се гледат там, са за едно и също престъпление. Това са делата за наркотици, не виждам как можем да ги извадим, а те трупат голямата бройка, каза Гатев. dnevnik.bg Вторият самолет с българи от Либия кацна на Летище София малко след 11.00 часа след няколко отлагания и закъснения. Той изведе от Триполи една българка, 70 хърватски, сръбски и македонски граждани, двама турци, двама южнокорейци и десет граждани на Китай.
Както първите пристигнали на родна земя, и те коментираха по различен начин ситуацията в Либия. На аерогарата в столицата имаше дипломати от македонска и хърватска страна, които благодариха на българското правителство за бързата реакция и съдействието. Заместник-министърът на външните работи Константин Димитров не се нае да коментира колко българи остават в Джамахирията, но гарантира, че потърсилите съдействие вече са си у дома. Той допълни, че има възможност да бъде изпратен и друг самолет, който да изведе желаещите български граждани от Либия. В bTV Новините единствената пристигнала днес българка Ирина Кънева заяви, че радва, че вече е в родината си. „Досега ситуацията не беше толкова напрегната и се надявам да остане така. Чуваха се престрелки през нощта, но нищо не се виждаше”, разказа тя. Обясни желанието си да се прибере просто: „Очаквам, че ще стане страшно”. Тя сподели, че е много развълнувана от реакцията на нашето посолство в Либия: „Имаше постоянно човек на телефона. Обясняваха добре. Опитваха да дадат прясна информация”. „Ако нещата се подобрят, ще се върна”, категорична е тя. източник : бТВ.бг Със самолет на "България еър" тази нощ на летище София пристигна първата група български граждани, евакуирани от Либия. По предварителна информация сънародниците ни на борда трябва да са 110 на брой. Според една от пътничките те са били 114, предаде БТА.
По обед се очаква да кацне в София и правителственият самолет "Еърбъс". Той e излетял от Триполи, съобщи говорителят на Министерството на външните работи Весела Чернева. Полетът е бил забавен заради неидентифициран багаж. На борда има една българка, 70 хървати, 2 южнокорейци и 10 китайци. Техните консули в България са информирани и са в готовност да поемат придвижването им, след като пристигнат в България. В момента се преговаря с различни страни за евентуалното транспортиране на българските граждани от източната част на страната и от Бенгази, където обстановката е най-усложнена, тъй като летището и района около него се контролира от бунтовници, заяви още външният министър Николай Младенов в ефира на БНТ. Правят се постъпки за евентуално евакуиране на българите по море. Остава най-сериозният казус – това е хората, които се намират навътре в пустинята и които не могат да стигнат до Триполи. Нека се свържат по най-бързия възможен начин, ако вече не са го направили, с посолството, да се индикират. Ако имат възможност, да стигнат до Триполи, да правят това само с въоръжена охрана, тъй като е изключително сложна обстановката. Ако нямат такава възможност, да не се опитват от големи разстояния да стигнат до Триполи без охрана. Това коментира министър Младенов в ефира на БНР. Той добави, че външно министерство има възможност да проследява регулярно колко българи са заявили готовност да се върнат и са успели да се доберат до летището в Триполи. Ведомството разполага и съответно всички документи на място, така че, ако някой има проблеми с паспорти, с пасавани и т.н. това не би трябвало да затрудни прибирането им. "Видях ужас", каза медицинската сестра Поля, една от пристигналите със самолета българки. По думите й всички желаещи българи са се прибрали. На летището в Триполи е пристигнала с паспорт, без изходна виза. Разказа, че живеела близо до летището и е тръгнала едва при пълна сигурност, че е осигурен самолет. "Ситуацията, където работя, е спокойна", каза Поля. По думите й проблеми имало през нощта, когато хората не смеели да излизат. Тя добави, че не е сигурна дали ще се върне в Либия при успокояване на обстановката и засега отговорът й е "не". В Либия положението се оправя и всичко ще бъде наред след три-четири дена сигурно, смята Георги Иванов, който работи по частен контракт в град Мисурата. "Пристигнах до Триполи със собствена кола, няма проблеми по пътя през деня, през нощта е опасно", каза той. Иванов е в Либия от 28 години. Елате да видите вие как е там и няма да се приберете, оставил съм сондажна апаратура и съм си тръгнал - мисля, че не е добре, коментира той. Иванов също не е имал изходна виза. Той благодарина българското посолство. Според него в Либия няма гражданска война. Отмина вече, каза Георги Иванов. Той заяви, че трябва да се върне, защото оставената сондажна апаратура е негова и е скъпа. Александър Иванов бил в Либия на бизнес среща за два дена. Въпреки че е пребивавал само в хотел, той е чувал стрелба и коментира, че положението не е приятно. Иванов е прекарал 15 часа на летището в Триполи. "Решихме да се върнем, защото в момента в страната е много неспокойно, макар че когато тръгвахме от Триполи целият град беше в еуфория, всички празнуваха някаква победа - това е Либия, абсолютно непредсказуема", каза строителният инженер Наталия Въкова. Тя също изказа благодарност на българското посолство, защото е била без паспорт, който е бил в работодателя й, а той се е скрил след започването на събитията. "Не сме получавали заплати от пет месеца и бяхме в абсолютно безпомощно състояние, защото всяко едно движение е свързано със средства", коментира Въкова. "Ако се успокоят нещата, трябва да се върна, за да си взема парите, защото са доста и за да си довърша работата", каза тя. По думите й догадките за причините за събитията в Либия са много различни, много хора предполагали, че това е намеса на външни сили и е било подготвяно. Тя обаче отново добави, че товае страна, в която всичко е непредсказуемо. Имам много приятели либийци, те се възмущават от това, което правят в Бенгази и района, каза друг от върналите се българи - Тодор Чомаков. "Триполи е за Кадафи, няма никакви проблеми, сега идвам с пресни новини от там, те ликуват", каза Чомаков. Те правят мирни демонстрации, а той иска с насилието да спре тези демонстрации, да ги натика в къщите, да не смеят да се покажат, каза друга българка - лекар, според която вече се стреля не само нощем, но и денем - по хора на улицата. Очаква се днес от Либия в България да пристигне и правителственият "Еърбъс". Днес излязоха официално данните за БВП на Япония, с което Китай вече стана втората икономическа сила в света. Но както вече писах, това не показва реалното състояние на икономическото положение вътре в страната. Китайците си остават едно от най-бедното население в целия свят - според различни данни, над 100 млн. души живеят с по 2 долара на ден (толкова колкото е населението на Япония). Първата графика показва големината на икономиките. САЩ си остават все още на първа позиция без изгледи скоро да бъдат настигнати. Ако погледнете втората интерактивна графика, ще видите, че по критерия БВП измерен по паритета на покупателната способност (или колко можем да си купим с изработеното) средно китайците са по-бедни дори и от българите. Или ставаме свидетели на странната комбинация - една от най-големите световни икономики е всъщност...една много бедна икономика. В миналото това не е било проблем - когато си голям и мощен отиваш и завземаш богатия малък съсед и така и ти ставаш по-богат. Сега обаче е малко по-различно...Разбира се като държава Китай ще натрупа позитиви от своята големина - страната е един от най-големите кредитори и търговски партньор за много други страни. Нейните решения и действия вече могат сериозно да разклатят световните пазари. източник : Калоян Колев http://www.economicarticles.eu/ |
Архиви
September 2020
|