На фона на световния икономически безпорядък, който продължи и през ноември,
инвестиралите в злато отново регистрираха положителна доходност, независимо от валутата, която използваме за мерна единица. Златото поскъпна с 1.4% спрямо долара, 5.1% спрямо еврото, 4.1% спрямо британския паунд и 6% спрямо швейцарския франк. През 8 от изминалите 11 месеца на годината златото е поскъпвало в долари, а през 7 - в евро.
0 Comments
МСФО 9 Финансови инструменти е нов стандарт, който има за цел да замени МСС 39 Финансови инструменти: признаване и оценяване. Проектът по разработването на МСФО 9 обхваща три фази:
- Първа фаза, класификация и оценка на финансовите активи и финансовите пасиви. - Втора фаза, обезценка на финансови активи. - Трета фаза, отчитане на хеджирането. Счетоводни услуги Пловдив Счетоводна кантора Пловдив Счетоводство Пловдив На 19.02.2008 г. Европейският парламент гласува на второ четене предложението за Модернизиран митнически кодекс и одобри общата позиция на Съвета на ЕС по неговия текст без изменения.
Заедно с инициативата за електронни митници Модернизираният митнически кодекс е част от глобалната реформа на Европейската комисия, насочена към създаване на нова електронна митническа среда. Редът за допускане на безмитен внос на употребявано лично имущество, осъществяван от физически лица, които преместват обичайното си местопребиваване от трета страна на митническата територия на Общността, в която се включва и територията на Република България, е регламентиран в глава първа, чл. 2-10 на Регламент на Съвета (ЕИО) № 918/83 от 28.03.1983 г. относно установяване на режима на Общността за митнически освобождавания.
За целите на допускането на безмитния внос е необходимо лицата, които искат да преместят обичайното си местопребиваване на митническата територия на Република България, да отговарят на следните условия: По принцип всички електронни митнически системи на Общността имат обща функционална и техническа спецификация, комуникационна мрежа и системен интерфейс за обмен на данни между отделните държави членки, и Общността, като използват общи референтни данни (класификатори). Тези спецификации, референтни данни и преносна среда се подготвят, изграждат и поддържат на ниво Комисия. Всяка държава членка, обаче изгражда и поддържа своя национална система, която съответства на общата спецификация, поддържа свои бази-данни, изгражда и поддържа национална комуникационна среда.
В резултат на членството на РБългария в Европейския съюз, в страната ни директно, по силата на редица актове, започна да се прилага митническото законодателство на Европейската общност, като в областта на митническите режими се премина към деклариране по електронен път на стоките под режим “транзит”. Съгласно разпоредбите на Регламент № 837/2005 на Съвета и Решение № 4 от 2005 г. на Смесения комитет ЕС/ЕАСТ за общ транзитен режим в страните членки на ЕС, и в страните членки на Конвенцията за общ транзит, декларирането за поставянето на стоките под режим “транзит” задължително се извършва по електронен път.
1. В практиката не са рядкост случаите, при които между две данъчно задължени лица, установени в една и съща държава - членка на ЕС, и трето данъчно задължено лице, установено в друга държава - членка, се извършва транзитна продажба на стоки. При нея продавачът се задължава да предаде стоката не на купувача, а на посочено от него трето лице (чл. 329, ал. 1 от Търговския закон). Причината е, че между купувача и третото лице също е сключен договор за продажба, поради което първият продавач доставя стоката направо на третото лице (втория купувач) - налице е транзитно изпълнение.
ИЗГРАЖДАНЕ НА ДИСТАНЦИОННА ВРЪЗКА НА ФИСКАЛНИТЕ УСТРОЙСТВА С НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ12/6/2011 Основен предмет на настоящия коментар е влязлото в сила от 29.06.2010 г. изменение на Наредба № Н-18 от 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (обн. ДВ, бр. 106 от 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 49 от 2010 г.), чиято цел е да се регламентира изграждането на дистанционна връзка между фискалните устройства (ФУ) и Националната агенция за приходите (НАП). Изискването за свързване на ФУ и НАП е заложено в разпоредбата на чл. 118, ал. 2 от влязлото в сила от 01.01.2010 г. изменение на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Съгласно новата разпоредба на чл. 3, ал. 6 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), в сила от 01.01.2010 г., данъчно задължено лице, което извършва и освободени доставки и/или доставки, или дейности извън рамките на независимата икономическа дейност, както и данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС, е данъчно задължено лице за всички получени услуги.
Както вече коментирахме на страниците на списанието, в ДВ, бр. 94 от 30.11.2010 г. бяха обнародвани измененията и допълненията в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) за настоящата финансова 2011 г.
Предмет на настоящата статия ще бъдат промените в корпоративния закон, отнасящи се до проблематиката, свързана с данъка при източника. Целта на публикацията е да акцентира върху същността на промените и едновременно с това да постави някои проблемни и спорни въпроси по анализираната тематика. С § 28 от Преходните и заключителните разпоредби (ПЗР) на Закона за изменение и допълнение (ЗИД) на ЗКПО за 2011 г. бяха направени изменения и допълнения в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), част от които имат пряко отношение към разглежданата тема, и в тази връзка също ще бъдат предмет на настоящия коментар. Измененията и допълненията в материалното и процесуалното данъчно законодателство, адресирани до данъка при източника, влизат в сила от 01.01.2011 г. |
ПолезноСчетоводна кантора КТК Консулт Пловдив /
|